خواص داروهای گیاهی

خواص شلغم

میزان کالری در ۱۰۰ گرم ۲۵ می باشد

شلغم داروی هر دردی

شلغم از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است . خواص شلغم انقدر زیاد است که می توان گفت این گیاه برای هر دردی درمان است و اگر مردم می دانستند که این گیاه چقدر فایده دارد تمام باغچه های منزل خود را شلغم می کاشتند و هر روز ه از آن استفاده می کردند.

شلغم گیاهی است با برگها ی نا صاف و برید گیهای زیاد به رنگ سبز و سفید . ریشه آن غده ای و به شکل های گرد و یا دراز به رنگ سفید با لکه های بنفش می باشد .

خواص داروئی

مقوی است . اشتها آور است . ضعف جنسی را درمان کرده و اسژرم را زیاد می کند . سرفه را تسکین می دهد. تخم شلغم را اگر سرخ کرده و بخورید برای ضعف جنسی موثر اسا . ترشی شلغم بهترین نوع ترشی است  زیرا مقوی معده و روده ها است و اشتها آور می باشد .

ترکیبات شیمیایی در ۱۰۰ گرم

آب ۹۱ گرم .ژروتئین ۱ گرم . مواد چربی ۰۲ گرم . مواد نشاسته ای ۶۶ گرم . کلسیم ۴۰ میلی گرم . فسفر ۳۰ میلی گرم . آهن ۰۵ میلی گرم . سدیم ۵۰ میلی گرم . ژتاسیم ۲۷۰ میلی گرم . ویتامین ب ۱ ۰۰۴ میلی گرم . ویتامین ب ۲ ۰۰۷ میلی گرم . ویتامین ب ۳ ۰۶ میلی گرم . ویتامین ث ۴۰ میلی گرم .

و بالا خره سعی کنید که در زمستان برای ژیشگیری از سرما خوردگی و بیما ریهای تنفسی اقلاْ چند بار در هفته شلغم میل کنید ( البته شلغم خام خواص بیشتری از شلغم ژخته دارد بشر طی که معده شما را ناراحت نکند .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۸۸ساعت 14:50  توسط حبیب اله گلفام  |